Prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie zauważa, że doszło do kolejnego wzrostu zakażeń na SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii. Za nową falę odpowiedzialny jest niemal w 100 proc. wariant Delta wirusa. "Pełne zaszczepienie daje dobrą ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby, jedynie 14 proc. przyjmowanych do szpitali było w pełni zaszczepionych" - napisał na Twitterze.

Reklama

Prof. Robert Gwiazdowski z Uczelni Łazarskiego w Warszawie wyliczył, że w Wielkiej Brytanii wśród niezaszczepionych w wieku 50+ jest dziewięć razy więcej zgonów, niż wśród zaszczepionych. W wieku 50+ zaszczepionych jest 19,5 mln, czyli 92,5 proc., wśród których doszło do 50 zgonów. Niezaszczepionych jest tam 1,6 mln (7,5 proc.), i w grupie tej było 38 zgonów. "Ile osób na milion zmarło w każdej grupie? 50/19,5=2,57 38/1,6 = 23.75 Wychodzi, że dziewięć razy więcej zgonów jest wśród niezaszczepionych w wieku 50+" - napisał.

Burza po występie dr Ratkowskiej w Polsat News

Eksperci podważają twierdzenia dr Katarzyny Ratkowskiej o sytuacji w Wielkiej Brytanii. W programie Polsat News powiedziała ona, że jest sześć razy więcej zgonów wśród osób zaszczepionych. 50 proc. zakażeń to są osoby zaszczepione dwiema dawkami – stwierdziła dr Katarzyna Ratkowska.

Reklama

Wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prof. Krzysztof Pyrć napisał na Twitterze, że to „żenujące i szkodliwe”. Z kolei ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski "oczekuje, że kierownictwo PolsatNews niezwłocznie zajmie jednoznacznie negatywne stanowisko wobec upublicznienia nieprawdziwych informacji". "Legitymizowanie wystąpień antyszczepionkowych jest skrajną nieodpowiedzialnością i aktem propandemicznym" - zaznacza na Twitterze dr Paweł Grzeskiowski. Dodaje, że "zalewa nas niekontrolowana fala infodemii i jeśli jej nie powstrzymamy, pochłonie ona kolejne tysiące ofiar".