Dzisiejsza liczba zakażeń oznacza kontynuację trendu spadkowego - powiedział minister Adam Niedzielski. Widzimy też duży spadek zlecania nowych testów przez lekarzy - dodał. Pewne apogeum trzeciej fali mamy za sobą - uznał. Cały czas poziom zakażeń i obłożenie łóżek jest na wysokim poziomie - zauważył jednak. Jego zdaniem, także apogeum liczby zgonów mamy za sobą. Analizując sytuację, staramy się patrzeć na regiony. Mamy takie, w których sytuacja jest trudna. Do tych regionów należy m.in. województwo śląskie - powiedział. Jak stwierdził, dużo lepsza sytuacja jest za to w woj. warmińsko-mazurskim czy podlaskim.

Reklama

Te parametry były podstawą do podjęcia decyzji o tym, co dziać się będzie w regionach - powiedział

Utrzymanie obostrzeń w regionach

Reklama

Minister podkreślał na konferencji prasowej w Warszawie, że w części województw, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza, można wprowadzić pewne poluzowania. W tych województwach przede wszystkim, w których mamy sytuację trudna - to województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie - w tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia, czyli wszystkie te reguły, które do tej pory obowiązywały w skali całego kraju, w tych pięciu województwach będą obowiązywały przez najbliższy czas - poinformował szef MZ.

Te województwa to między innymi takie regiony, gdzie ten wskaźnik zakażeń jest powyżej 35, ale nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę; po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza - dodał.

Reklama

Sytuacja w pozostałych województwach

W pozostałych 11 województwach wraca nauka hybrydowa, a od 26 kwietnia będą otwarte salony urody, gabinety fryzjerskie i kosmetyczne. Sklepy wielkopowierzchniowe czy meblarskie pozostaną jednak zamknięte.

Co z kolejnymi odmrożeniami?

Minister obiecał też, że przedstawi plan łagodzenia restrykcji dla gastronomii i innych branż. Szczegóły planu na maj poznamy jednak dopiero za tydzień. Po weekendzie majowym mają też zostać otwarte obiekty kultury.

Rząd zniesie obowiązek zniesienia maseczek?

Minister powiedział, że o ewentualnym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz powie, gdy będzie za tydzień przedstawiał plan łagodzenia restrykcji w maju. Dodał jednak, że na razie, ze względów na dużą liczbę zakażeń, nie rekomenduje rezygnacji z noszenia maseczek na zewnątrz.