Wicepremier Jacek Sasin pytany w TVP Info o odmrażanie gospodarki na przełomie maja i czerwca, jeśli utrzyma się szybkie tempo szczepień wskazał, że to jest coś na co wszyscy czekamy, "nie tylko przedsiębiorcy, ale również całe społeczeństwo".

Reklama

Szczepienia idą "bardzo dobrze"?

- Jesteśmy dziś na dobrej drodze, by rzeczywiście do takiego odmrożenia mogło dojść. Akcja szczepień bardzo dobrze się rozwija - stwierdził Sasin. Przypomniał, że wykonano 9 mln szczepień, w tym ponad 3,5 mln osób zaszczepiono obiema dawkami.

- To jest dobry prognostyk. Nie da się w nieskończoność zamrażać gospodarki - powiedział. Dodał, że dotyczy to zarówno małych przedsiębiorstw, jak i dużych firm. - Duże firmy nie tylko oczekują, żeby gospodarka została odmrożona, ale przygotowują się na okres po pandemii, aby szybko odrabiać straty, żebyśmy jako kraj szybko weszli na ścieżkę wzrostu gospodarczego - mówił Sasin.

Reklama

Udało się uniknąć bezrobocia?

Podkreślił, że dzięki tarczom antykryzysowym "udało nam się uniknąć bezrobocia, fali bankructw".

- Jesteśmy przygotowani do tego jako kraj (...) aby w chwili odmrożenia gospodarki, gospodarka szybko zaczęła funkcjonować w takim wymiarze, w jakim funkcjonowała przed pandemią - zaznaczył Sasin.

Jak oświadczył w poniedziałek w Lubinie premier Mateusz Morawiecki, na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać znaczną część gospodarki. Zastrzegł, że zależy to od tempa szczepień przeciwko koronawirusowi.