Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Ranking: 10 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki

30 stycznia 2015, 10:21
Na skutek działań rosyjskiego prezydenta po raz pierwszy od upadku komunizmu musimy się liczyć z zagrożeniem militarnym. Anektując w lutym Krym i podsycając konflikt na wschodzie Ukrainy doprowadził do tego, że stosunki między Rosją a Zachodem ochłodziły się do poziomu niewidzianego od czasów zimnej wojny, a pierwszą ofiarą tej sytuacji stała się gospodarka. W odpowiedzi na zachodnie sankcje Putin wprowadził embargo na produkty rolne i spożywcze z Zachodu, co uderzyło m.in. w Polskę, będącą jednym z głównych ich eksporterów na rosyjski rynek. Na tej wymianie ciosów bardziej ucierpiała Rosja, której gospodarka wpada w recesję, a waluta gwałtownie traci na wartości, co jednak skutkuje tym, że Rosjanie ograniczyli zagraniczne wyjazdy i zakupy, a Polska była jednym z głównych celów jednego i drugiego. Na dodatek polityczne napięcie w regionie było jedną z przyczyn osłabienia się złotego pod koniec roku. Szacuje się, że wskutek sankcji polskie PKB zmniejszyło się w zeszłym roku o 0,4 pkt proc. Ponieważ nie widać na razie szans na zakończenie konfliktu na Ukrainie, negatywny wpływ rosyjskiego prezydenta na polską gospodarkę zapewne utrzyma się także w tym roku.
Na skutek działań rosyjskiego prezydenta po raz pierwszy od upadku komunizmu musimy się liczyć z zagrożeniem militarnym. Anektując w lutym Krym i podsycając konflikt na wschodzie Ukrainy doprowadził do tego, że stosunki między Rosją a Zachodem ochłodziły się do poziomu niewidzianego od czasów zimnej wojny, a pierwszą ofiarą tej sytuacji stała się gospodarka. W odpowiedzi na zachodnie sankcje Putin wprowadził embargo na produkty rolne i spożywcze z Zachodu, co uderzyło m.in. w Polskę, będącą jednym z głównych ich eksporterów na rosyjski rynek. Na tej wymianie ciosów bardziej ucierpiała Rosja, której gospodarka wpada w recesję, a waluta gwałtownie traci na wartości, co jednak skutkuje tym, że Rosjanie ograniczyli zagraniczne wyjazdy i zakupy, a Polska była jednym z głównych celów jednego i drugiego. Na dodatek polityczne napięcie w regionie było jedną z przyczyn osłabienia się złotego pod koniec roku. Szacuje się, że wskutek sankcji polskie PKB zmniejszyło się w zeszłym roku o 0,4 pkt proc. Ponieważ nie widać na razie szans na zakończenie konfliktu na Ukrainie, negatywny wpływ rosyjskiego prezydenta na polską gospodarkę zapewne utrzyma się także w tym roku. / Shutterstock
"Pierwsze miejsce zajmują ex aequo dwaj politycy z zagranicy, dopiero na trzecim Polak, lecz - co ważne - niezwiązany z rządem czy klasycznym biznesem" - pisze we wprowadzeniu Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna "Dziennika Gazety Prawnej". Prezentujemy ranking 10 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
ranking Tomasz Siemoniak najbardziej wpływowi ludzie polskiej gospodarki herbert wirth Władymir Putin Leszek Czarnecki Bronislaw Komorowski Donald Tusk

Powiązane

Reklama

Komentarze(6)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • jep
  2015-01-30 18:18:02
  A wspolny mianownik to taki, ze tym ludziom Polska dynda.
  1
 • Andrzej z Balto
  2016-03-25 21:49:56
  Jankesi i eurokołchoz zrobiły majdan w Banderlandzie, i zainstalowały juntę, a teraz chcą zwalić winę na kogo? Winny Putin. Kot zdechnie, winny Putin. Z nieba grad, winny Putin. Turki wysyłają nachodźców, winny Putin. Tak samo z polskimi problemami. Trzeba by wreszcie skonstatować, że jak się chodzi na pasku eurokołchozu i starszego brata (o ciemniejszej karnacji tym razem) w Waszyngtonie, trzeba wziąść odpowiedzialność za swoje problemy samemu.
  1
 • Drzazga 101
  2015-02-07 10:59:44
  O Matko, szczerze mówiąc, to osobiście wolałbym, żeby Prezydent Rosji Władimir Putin miał wpływ na pogodę, niż na polską gospodarkę, kuervas !
  Hej !-
  0
 • żart
  2015-01-30 11:49:57
  Dlaczego jest tak niedobrze, jeżeli rządzą Nami "Prymusi" (nie Prymasi).
  1
 • W
  2016-03-26 13:07:44
  Ze tez nikomu nie przeszkadza jak rozrabiaja Amerykanie, wszedzie zakladaja demokracje.Wszystko co robi Rosja jest zle a co USA dobre.No coz widac komus na tym zalezy.
  1
 • robson
  2015-01-30 14:20:49
  Nie widze żadnego UKRA w tym rankingu/Chyba że UKRAINSKO PODOBNI.
  1
Reklama

Zobacz więcej

Reklama