Zgodnie z obowiązującym prawem, przedsiębiorcy nie mogą porozumiewać się w celu ustalania cen towarów lub usług. Nadużywanie pozycji dominującej na rynku przez duże firmy jest również nielegalne. UOKiK podkreśla, że za takie działania mogą grozić kary finansowe sięgające nawet 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorstwa. Wszelkie podejrzenia można zgłaszać zarówno do UOKiK, jak i Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej.
Będą kontrole
Inspekcja Handlowa, podległa UOKiK, będzie reagować na zgłoszenia dotyczące nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. Kontrole będą prowadzone bez uprzedzenia, aby skutecznie zweryfikować, czy przedsiębiorcy nie łamią prawa. Urząd ostrzega przed próbami wykorzystania sytuacji powodziowej w celu wzbogacenia się kosztem poszkodowanych.
Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, zaznacza, że w obecnej sytuacji potrzebne są przede wszystkim solidarność i empatia. Urząd będzie stanowczo reagować na wszelkie próby łamania prawa i wykorzystywania trudnej sytuacji przez przedsiębiorców. Szczególną uwagę zwraca na wzrost cen towarów i usług kluczowych dla poszkodowanych.
Donald Tusk zapowiada możliwe wprowadzenie cen urzędowych
Podczas posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu, premier Donald Tusk poinformował, że rząd jest gotowy wprowadzić ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby, jeśli sytuacja cenowa nie ulegnie poprawie. W Kłodzku ceny najpotrzebniejszych towarów wzrosły znacznie po powodzi, co wzbudza obawy o dalsze nadużycia. Premier zapowiedział, że rząd będzie zdecydowanie reagować na takie przypadki.
Interwencja cenowa? Tusk apeluje do przedsiębiorców
W przypadku ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, rząd ma prawo nakazać stosowanie ustalonych cen na towary i usługi kluczowe dla mieszkańców. Premier Tusk ostrzega, że przedsiębiorcy powinni powrócić do cen sprzed powodzi, w przeciwnym razie rząd podejmie odpowiednie działania prawne, aby przywrócić stabilność cenową.