W poniedziałek, około godziny 5:15 zlokalizowano pożar 700 metrów pod ziemią w kopalni Jankowice. Stwierdzono podwyższony poziom tlenku węgla na wylocie chodnika Z-9 pokładu 409/1. Rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej Aleksandra Wysocka-Siembiga poinformowała, że z zagrożonego rejonu wycofano dziewięciu górników. Od razu rozpoczęto akcję pożarową. Ponieważ w tym rejonie znajdowało się dziewięciu pracowników, wszyscy zostali natychmiast wycofani i przebadani. Są w stanie dobrym, a ich zdrowiu ani życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – powiedziała PAP rzeczniczka PGG Aleksandra Wysocka-Siembiga.

Reklama

Ratownicy badają przyczyny oraz rozmiar pożaru

Na miejsce skierowano w sumie siedem zastępów ratowniczych – dwa z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu i pięć z kopalni Jankowice. Rzeczniczka PGG poinformowała, że ratownicy badają przyczyny oraz rozmiar pożaru.

Kopalnia Jankowice – podobnie jak Chwałowice, Marcel i Rydułtowy – od 2016 r. jest ruchem Kopalni Węgla Kamiennego ROW. Jej złoża znajdują się na terenie Rybnika, Świerklan oraz Marklowic.