Czy od 1 lipca ceny prądu "wystrzelą w górę", kiedy skończy się okres mrożenia cen prądu? - Spekulacji medialnych jest bardzo wiele. Dzisiaj mieliśmy bardzo dobre spotkanie międzyresortowe z udziałem Ministerstwa Finansów, przemysłu, Ministerstwa Aktywów Państwowych. Byli też przedstawiciele jednostek, od których ceny energii zależą. Ja chciałabym, żeby miesięczny rachunek gospodarstwa domowego nie wzrósł o więcej niż 30 złotych - powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

Reklama

Minister stwierdziła też, że jest przestrzeń do dalszej obniżki cen, "bo mamy bardzo dobre warunki na rynku, który się stabilizuje".

Czy 1 lipca ostatecznie zakończy się mrożenie cen prądu.- Mogą być częściowo zamrożone. Rysujemy różne scenariusze - odparła minister. - Są gospodarstwa, które muszą być objęte pomocą państwa, bo dla nich już dziś nawet ceny mrożone są problemem. To są często jednoosobowe, emeryckie gospodarstwa, duże rodziny o niskim dochodzie. Będziemy uruchamiać też pomoc w ramach walki z ubóstwem energetycznym dla tej grupy, by nie wzrosły rachunki - mówiła dalej Hennig-Kloska.

Idziemy w tym kierunku, by z jednej strony objąć dalej pomocą osoby, które mają niższe dochody. (...) Z drugiej strony chcemy doprowadzić do tego, by ceny energii były niższe, bo one rzutują na nasze przedsiębiorstwa, gospodarstwa domowe - wskazała minister.