Zełenski poruszył ten temat w rozmowie z Michelem i "akcentował, że Ukraina jest gotowa do konsultacji w celu szybkiego i sprawiedliwego rozwiązania sytuacji" - podało w komunikacie biuro prezydenta.

Reklama

Ukraiński przywódca "zaznaczył, że ważne jest przedłużenie reżimu liberalizacji handlu z Unią Europejską, ponieważ takie wsparcie jest podczas wojny nie mniej ważne niż wsparcie w postaci uzbrojenia" - głosi komunikat.

Nie na granicy, lecz w Warszawie

Rozmowa z szefem Rady Europejskiej dotyczyła także kolejnego pakietu sankcji unijnych wobec Rosji i postępów Ukrainy w kontekście przyszłych rozmów akcesyjnych między Kijowem i Unią Europejską.

Reklama

Premier RP Donald Tusk powiedział w czwartek, odnosząc się do apelu Zełenskiego o spotkanie rządów dwóch państw na wspólnej granicy, do którego miałoby dojść jeszcze przed sobotnią, drugą rocznicą pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, że rozumie sytuację i emocje po stronie ukraińskiej. Poinformował przy tym, że spotkanie rządów odbędzie się 28 marca w Warszawie. Zaznaczył, że podczas jego wizyty w Kijowie ustalono, że odtworzony zostanie format, w ramach którego spotykają się w komplecie rządy polski i ukraiński.