Jest wniosek Polski o przyznanie środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Te informację potwierdziłaszefowa Komisji Europejskiej.

Reklama

5 mld euro dla Polski

Komisja Europejska stoi po waszej stronie - powiedziała Ursula von der Leyen. Jesteśmy gotowi do wypłaty Polsce 5 mld euro zaliczki - dodała.

Wielkie europejskie czyli nasze pieniądze zaczynają płynąć do Polski - powiedział Donald Tusk.

Otrzymaliśmy pierwszy wniosek o wypłatę środków z KPO. Liczę na ścisłą współpracę nad realizacją kamieni milowych ws. niezależności sądownictwa, abyśmy mogli dokonać pierwszej wypłaty - mówiła Ursula von der Leyen

"Doskonałe wieści"

Twoje osobiste zaangażowanie i doświadczenie w sprawach europejskich będą bezcenne dla naszej europejskiej rodziny. Czeka nas dużo pracy i cieszę się, że będziemy ją wykonywać wspólnie. Z radością witam twoje zaangażowanie, aby umieścić praworządność na szczycie planów twojego rządu - skomentowała szefowa KE zwracając się do premiera Polski. To doskonałe wieści, przede wszystkim dla polskich obywateli, ale również dla partnerów europejskich oraz obywateli Europy - dodała.

Reklama

Tusk: W Polsce nastąpiła zmiana

Głównymi autorami sukcesu są ci wszyscy w Polsce, którzy nie poddali się w staraniach i w walce o praworządność, i rządy prawa - powiedział w Brukseli Donald Tusk. Każdy, kto zna realia europejskie i nasze polskie wie, że dawno nie mieliśmy w Brukseli tak lojalnego i serdecznego sojusznika polskich spraw, jak pani przewodnicząca KE - powiedział Tusk do szefowej KE.

W Polsce nastąpiła zmiana, bo polscy sędziowie, adwokaci, prokuratorzy i obywatele nigdy nie pogodzili się z łamaniem zasad konstytucyjnych. Nigdy nie zgodzili się na Polskę bez rządów prawa - dodał.

"Kolejny wniosek już złożony"

Nasze pieniądze wreszcie ruszyły! Na dzień dobry 22 miliardy PLN, jeszcze w tym roku! Wniosek o kolejne 30 już złożony. CDN - napisał na portalu X Donald Tusk.

Wskazuje się, że Polska może otrzymać 140 mld euro z funduszy spójności (76 mld euro do 2027 r.) oraz z KPO (60 mld). Donald Tusk złożył wniosek o wypłatę pieniędzy w ramach pierwszej transzy KPO. Wniosek ten ma być poparty działaniami, mającymi na celu przywrócenie praworządności w Polsce - mowa o ustawach sądowniczych czy działaniach alternatywnych np. przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej.

Wniosek o płatność to oczywiście decyzja polskiego rządu, ale ma on u nas wielki kredyt zaufania, bo wszyscy wiemy, że rzeczywiście chce przywrócić rządy prawa w Polsce - mówią rozmówcy RMF FM w Komisji Europejskiej.

Bodnar o kamieniach milowych

Ta praca nad kamieniami milowymi trwa od kilku tygodni. Pan premier Tusk zaangażował kilka osób, żebyśmy przygotowali różne rozwiązania. M.in. efektem tego jest przyjęcie zarządzenia ws. powołania międzyresortowego zespołu, wysłałem też pismo do sędziów koordynatorów ds. praw człowieka w kontekście stosowania orzecznictwa europejskiego, również wniosek o przystąpienie do Prokuratury Europejskiej jest wnioskiem przemyślanym i skoordynowanym - ocenił w TVN24 minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar.

Co to jest KPO?

KPO to skrót od Krajowy Plan Odbudowy. Jest to program składający się z 54 inwestycji i 48 reform, który ma na celu wzmocnienie polskiej gospodarki i zwiększenie jej odporności na kryzysy. Program ten ma zapewnić Polsce łącznie 158,5 miliarda PLN, w tym 106,9 miliarda PLN w formie dotacji i 51,6 miliarda PLN w formie preferencyjnych pożyczek.