We wtorek premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie expose, po którym oświadczenia wygłosili przedstawiciele wszystkich klubów oraz koła poselskiego. Po debacie marszałek zarządził 15-minutową przerwę, a następnie posłowie rozpoczęli zadawanie pytań premierowi. Zgłosiło się do tego 254 posłów.

Reklama

Poseł Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi wskazał, że 3 maja 2021 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oficjalnie przesłało Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej, dokonał tego wiceminister Waldemar Buda. - Komisja Europejska, zgodnie z prawem, miała 2 miesiące na ocenę naszego KPO i powinna nam w październiku 2021 r. przekazać zaliczkę w wysokości 4,7 mld euro - 13 proc. zakontraktowanych przez pana premiera środków - mówił.

"Wniosek wycofany, poprawiony, ktoś nie dopilnował terminu"

Sawicki wskazał, że "w raporcie Komisji z dnia 24 maja 2023 r. czytamy, że 'Polska nie otrzymała zaliczki na KPO, ponieważ zbyt późno złożyła KPO w Brukseli. Wniosek został wycofany, poprawiany i ktoś nie dopilnował terminu złożenia tego wniosku'".

Proszę pana premiera, żeby osoby odpowiedzialne za niedostarczenie Polsce ponad 20 mld zł w październiku 2021 r. poniosły odpowiedzialność; bo jeśli nie, to będę musiał sam w tej sprawie złożyć doniesienie do prokuratury - powiedział Sawicki.