Niestety minęły już czasy, gdy po trzech pierwszych cyfrach numeru można było stwierdzić do którego operatora należy. A taka informacja jest przecież bardzo cenna dla osób, które korzystają z możliwości tańszych połączeń wewnątrz sieci. Dlatego, jak radzą media2.pl, zanim zdecydujemy się na długie telefoniczne pogawędki, należy sprawdzić czy dany numer wciąż należy do sieci, którą sugerują trzy pierwsze cyfry. W przeciwnym razie odbije się to na naszym rachunku telefonicznym, który może być mocno zawyżony.

Reklama

>>> W Plusie nie przeniesiesz numeru w dzień

Główną przyczyną tej niemiłej niespodzianki jest asymetria stawek międzyoperatorskich MTR (np. za połączenia z Plusa, Orange i Ery do Play trzeba zapłacić więcej). Rozwiązaniem tego problemu byłoby zatem wprowadzenie jednakowej dla wszystkich operatorów, zerowej stawki MTR. Obecnie Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi z operatorami rozmowy w tej kwestii.

Zanim jednak stosowne regulacje wejdą w życie, musimy radzić sobie sami. Zanim zadzwonimy, możemy bezpłatnie sprawdzić w Internecie, do której sieci dany numer należy. Usługa ta jest dostępna na stronach poszczególnych operatorów oraz pod uniwersalnym adresem www.sprawdznumer.pl.