Sytuacja na rynku najmu w czerwcu była spokojna i stabilna. Podobnego stanu rzeczy możemy się spodziewać także w wakacje - wynika z raportu przygotowanego przez portal Wynajem.pl.Nasilenie ruchu nastąpi najwcześniej we wrześniu, gdy studenci zaczną szukać lokum na przyszły rok akademicki.

Reklama

W czerwcu za metr kw. mieszkania do wynajęcia płaciliśmy w stolicy średnio 46 zł, we Wrocławiu - 37 zł, a w Krakowie i w Trójmieście - po 34 zł. Nadal najtaniej jest wPoznaniu, gdzie płacono 30 zł.

>>> Używane mieszkania są coraz tańsze

Standardowo najwięcej płaciliśmy za metr kw. w Warszawie - 46 zł. Na wynajem mieszkania o powierzchni 50 metrów kw. trzeba było przeznaczyć średnio 2,3 tys. zł. Niemal połowa ofert (49 proc.) dotyczyła mieszkań o czynszu do 2,5 tys. zł, zaś co piąta - lokali w przedziale 2,5-3 tys. zł. W przypadku 12 proc. mieszkań trzeba była wyłożyć powyżej 4,5 tys. zł.

Co się tyczy Wrocławia, który plasuje się na drugim miejscu, cena za metr kw. w czerwcu była o 1 zł niższa w stosunku do poprzednich dwóch miesięcy i wyniosła 37 zł. By wynająć 50-metrowe mieszkanie trzeba było wyłożyć średnio 1850 zł. Największą część ofert (47 proc.) stanowiły lokale o czynszu poniżej 2 tys. zł. Za co czwarte mieszkanie musieliśmy zaś zapłacić 2-2,5 tys. zł.

W Krakowie, podobnie jak w stolicy, sytuacja jest stabilna od 3 miesięcy. Średni czynsz za 50-metrowe mieszkanie wyniósł w czerwcu 1,7 tys. zł, co dało 34 zł za metr kw. Aż 70 proc. oferowanych lokali można zaś było wynająć za mniej niż 2 tys. zł.

>>> Nie wykupisz już mieszkania za grosze

Lekkim wahaniom w ostatnim kwartale uległy czynsze w Trójmieście. W kwietniu za metr kw. płacono 33 zł, w maju - 35 zł, zaś w czerwcu - 34 zł. W czerwcu najtaniej było w Gdyni, a najdrożej w Sopocie. Najwięcej ofert mogliśmy zaś znaleźć w Gdańsku. Zdecydowaną większość mieszkań można było wynająć za mniej niż 2 tys. zł (60 proc.).

Najtaniej było ponownie w Poznaniu, gdzie za metr kw. płacono 30 zł. Najłatwiej było wynająć mieszkanie za mniej niż 2 tys. zł (82 proc. ofert).