Jeśli mówimy o danych wrześniowych, to tutaj jestem gotów na 100 proc. powiedzieć, że ta inflacja będzie poniżej 10 proc. - powiedział Soboń. - Natomiast, czy ona będzie jeszcze w sierpniu poniżej 10 proc., będzie jednocyfrowa, to jest tak - powiedzmy - fifty-fifty. Mogę się tutaj też zakładać, że jest 50 proc. szans, że ten zakład wygram, jeśli mówimy o inflacji za sierpień - dodał.

Reklama

Zapytany, czy w związku tym stopy procentowe NBP zaczną spadać, wiceminister odpowiedział, że to nie jest rola Ministerstwa Finansów tylko RPP i banku centralnego. - Z całą pewnością ta przestrzeń do tego typu rozmów i decyzji wraz ze spadkiem inflacji będzie coraz większa - zaznaczył.

GUS o cenach towarów

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2023 r. wzrosły rok do roku o 10,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2 proc.

Na lipcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, nadal wynosi 6,75 proc. Ostatni raz Rada podniosła stopy procentowe we wrześniu 2022 r. Od tego czasu utrzymywane są one na niezmienionym poziomie.