"W praktyce banki nie różnicują warunków cenowych kredytów hipotecznych w zależności od tego czy przeznaczeniem jest zakup mieszkania czy budowa domu" - czytamy w analizie serwisu comperia.pl. Jednak możemy się spodziewać wyższych kosztów związanych z uzyskaniem i obsługą kredytu. Przede wszystkim chodzi tu o sporządzenie kosztorysu. Jeżeli budową domu zajmuje się wynajęta to ekipa to jej zlecamy sporządzenie odpowiedniego dokumentu. Możemy też wznosić dom metodą gospodarczą wraz zaprzyjaźnionymi osobami. Wtedy najlepiej skorzystać z pomocy eksperta.

Reklama

>>> Ceny wynajmu spadły, ale niedużo

Dodatkowe koszty wynikają także ze sposobu wypłaty kredytu przeznaczonego na budowę domu. Bank wypłaca nam środki w transzach wraz z postępem prac budowlanych. Najczęściej na miejsce przyjeżdza pracownik banku, który dokonuje inspekcji. Jej koszt to zwykle około kilkadziesiąt złotych.

Banki wymagają też często wyceny domu przed jego zbudowaniem. Jest to określenie tzw. wartości przyszłej. "Rzeczoznawca majątkowy, szacując wartość naszego lokum, uwzględnia bieżącą wartość działki budowlanej, na której prowadzona jest inwestycja oraz przyszła wartość budynku" - przypomina Comperia.pl. Jej koszt to często więcej niż tysiąc złotych. Jednak niektórym bankom wystarczy jak wyceny dokona wskazany pracownik przy podpisywaniu umowy kredytowej.

>>> UOKiK pozywa Getin Bank do sądu

Najlepsze kredyty na budowę domu

Kwota kredytu: 250 tys. zł, wartość nieruchomości: 300 tys. zł., okres kredytowania 30 lat, raty równe.

Kredyt w złotych

Bank Rata RRSO (roczne oprocentowanie)
BGŻ 1430 5,92 proc.
DnB Nord 1478 6,06 proc.
Bank Pocztowy 1470 6,29 proc.
PKO BP 1505 6,39 proc.
Lukas Bank 1518 6,51 proc.

Kredyt we frankach

Bank Rata RRSO (roczne oprocentowanie)
Deutsche Bank PBC 1232 4,16 proc.
MultiBank 1309 4,67 proc.
mBank 1309 4,77 proc.
Polbank EFG 1421 5,04 proc.