W komentarzu na Twitterze Grossi podkreślił, że spotkanie w Królewcu odbyło się po jego wizycie w ukraińskiej elektrowni i po przedstawieniu na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ pięciu zasad bezpieczeństwa nuklearnego.

Reklama

Szef MAEA nie podał nazwisk i funkcji przedstawicieli Rosji obecnych na spotkaniu w Królewcu. Agencja Reutera poinformowała, że z Grossim rozmawiał szef rosyjskiego koncernu Rosatom Aleksiej Lichaczow.

Scenariusz "terroru promieniotwórczego"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł w czwartek, że Rosja rozpatruje scenariusz "aktu terroru z emisją promieniowania" w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomiono, są to dane wywiadu ukraińskiego, które Kijów przekazał krajom partnerskim.

30 maja Grossi przedstawił Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt porozumienia w sprawie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Ponowił swój apel o ochronę siłowni i przestrzeganie wyznaczonych przez MAEA pięciu zasad, w tym powstrzymania się od ataków z elektrowni i na nią samą, przetrzymywania w niej broni i od okupacji wojskowej.

Położona na południu Ukrainy nieczynna obecnie Zaporoska Elektrownia Atomowa jest największą taką siłownią w Europie. Od 4 marca 2022 roku okupują ją oddziały rosyjskie. W ostatnich miesiącach wojska najeźdźcy wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.