Dziś wysłaliśmy zapytanie ofertowe LOR (Letter of Request - PAP) dotyczące pozyskania rozpoznawczych aerostatów "Barbara" dla Wojska Polskiego. Chcemy maksymalnie zwiększyć nasze możliwości w zakresie radiolokacyjnego rozpoznania przestrzeni powietrznej i nawodnej - poinformował w piątek na Twitterze Błaszczak.

Reklama

Wcześniej w rozmowie z PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek wskazywał, że aerostaty będą stanowić jeden z elementów systemu rozpoznania, w którego skład wejdą także m.in samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW; dwie takie maszyny Polska planuje pozyskać ze Szwecji.

Reklama

Jak tłumaczył, radary zamontowane na samolotach i aerostatach mają wyraźną przewagę nad radarami na ziemi - mogą dużo wcześniej wykryć wlatujący w polską przestrzeń powietrzną nisko lecący obiekt, który ze względu na zjawisko horyzontu radiolokacyjnego dłużej pozostałby niewidoczny dla radarów naziemnych.

Rozpoznawcze aerostaty to stacjonarne statki powietrzne wypełnione gazem lżejszym od powietrza, które rozmieszczone w poszczególnych punktach kraju i wyposażone w odpowiednie radary mogą monitorować polską przestrzeń powietrzną i np. zbierać dane o nisko lecących obiektach.