Szef resortu zdrowia powiedział, że "w tej chwili sytuacja epidemiczna w Polsce ulega systematycznej poprawie". - Wczoraj również na Radzie Ministrów rozmawialiśmy o zniesieniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tutaj taką wstępną, planowaną datą zniesienia tego stanu jest koniec czerwca tego roku, więc pod tym kątem w tej chwili zostaną przygotowane odpowiednie dwa rozporządzenia - powiedział.

Reklama

Jak wyjaśnił, jedno z tych rozporządzeń będzie dotyczyło stanu epidemicznego. - I ono właśnie wskaże konkretną datę zniesienia stanu, którą w tej chwili przewidujemy na 30 czerwca. A drugie rozporządzenie, które dotyczy restrykcji w tym czasie, będzie prawdopodobnie oznaczało zniesienie pewnych rygorów, które są w tej chwili - wskazał polityk.

Przymierzamy się do tego, żeby znieść obowiązek noszenia maseczek w aptekach pozostawiając jeszcze (ten obowiązek - PAP) w podmiotach innych, leczniczych - dodał minister.

"Poprawa" dotyczy nie tylko SARS-CoV-2

Mówiąc o poprawie sytuacji epidemicznej w Polsce Niedzielski zaznaczył, że dotyczy ona zarówno zakażeń SARS-CoV-2 jak i zachorowań na grypę. Podkreślił przy tym, że w ostatnim czasie to zachorowania na grypę dominowały i "decydowały o sytuacji epidemicznej w kraju".

Dodał, że obecnie obserwowany jest systematyczny spadek liczby zakażeń. - W ciągu ostatniego tygodnia widzimy, że dzienna liczba zakażeń grypowych spadała z poziomu ponad 20 tys. dziennie do około 15 tys., więc widać, że ta poprawa ma też swój dynamiczny charakter - powiedział.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w minionym tygodniu potwierdzono w Polsce 4748 zakażeń koronawirusem, w tym 1050 ponownych. Według danych resortu w ciągu ostatnich siedmiu dni zmarły 64 osoby z Covid-19.

Szymon Kiepel