"W Polsce są jedne z najniższych cen paliw w Europie (mimo sąsiadowania z ogarniętą wojną Ukrainą) i potwierdzają to najnowsze dane. Wg danych e-petrol, w przypadku ON tylko 2 kraje (Chorwacja, Bułgaria) mają niższe ceny, a w przypadku benzyny Pb95 - 4 kraje. W części państw paliwa droższe są nawet o 2 zł na litrze. Deklarowaliśmy, że budowa koncernu multienergetycznego będzie pozytywnie wpływać na stabilizowanie sytuacji gospodarczej w Polsce i dotrzymaliśmy słowa" - napisał na Twitterze szef Orlenu.

Reklama

Jak wyliczył e-petrol (średnie ceny wyznaczone na podstawie kursów walut NBP), w Polsce litr benzyny Pb95 kosztuje średnio 6,68 zł, natomiast oleju napędowego 6,89 zł.

Najwyższe ceny benzyny

Najwyższe ceny Pb95 są w Norwegii (9,30 zł/l), Finlandii (9 zł/l), Szwecji (8,14 zł/l). Również litr oleju napędowego jest tam najdroższy (8,36 zł, 9,24 zł, 9,19 zł).

PKN Orlen podaje, że jest zintegrowanym koncernem multienergetycznym, prowadzącym działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Zapewnia energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków, a jego produkty dostępne są w blisko 100 krajach na 6 kontynentach. W skład Grupy PKN Orlen wchodzą m.in. Energa, Grupa Lotos, PGNiG, Anwil. Spółka ma rafinerie w Polsce Czechach i na Litwie oraz produkcję petrochemiczną w Płocku. Spółka posiada też 3100 stacji paliw w regionie Europy Środkowo - Wschodniej oraz prowadzi działalność wydobywczą w zakresie ropy naftowej i gazu w Polsce i na Szelfie Norweskim. Koncern inwestuje obecnie w odnawialne źródła energii. Spółka podkreśliła, że energetyka odnawialna i nowoczesna petrochemia "wytyczają drogę transformacji" Grupy Orlen do 2030 roku.