Tusk kontynuuje w sobotę wizytę w województwie śląskim. Podczas wyjazdowego posiedzenia Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej przedstawiał wizję rozwoju Śląska. Według niego wystarczy rzetelne, śląskie podejście do swoich obowiązków, żeby marzenia o odbudowie potęgi przemysłowej Śląska stało się faktem. Dzisiaj pieniądze nie są problemem, dzisiaj problemem jest głupi, uparty, pisowski rząd, który blokuje dostęp do pieniędzy - mówił.

Reklama

"Wydobywanie polskiego węgla nie jest problemem"

Jego zdaniem, nikt już dziś nie zastanawia się, czy należy ograniczyć wydobycie polskiego węgla. Ostatni rok pokazał bardzo wyraźnie, że wydobywanie polskiego węgla nie jest problemem, tylko import węgla z Rosji, czy bardzo egzotycznych krajów. My chcemy wydobywać polski węgiel i nie jest to w najmniejszym stopniu w konflikcie z ideą transformacji energetycznej. Śląsk może być i będzie potęgą przemysłową, w śląskich kopalniach będzie wydobywać się węgiel i równocześnie spełni się marzenie szczególnie młodych pokoleń Ślązaczek i Ślązaków o Śląsku zielonym, gdzie jest tania energia, który stanie się centrum naukowym - powiedział Tusk.

Reklama

Szef PO mówił, że dla Polski na transformację energetyczną w UE przeznaczone jest 80 mld euro. To oznacza, jeśli my będziemy o tym decydować, że przytłaczająca cześć tej kwoty, tej niewyobrażalnej do tej pory rzeki pieniędzy musi trafić tu na Śląsk i trafi tutaj. Tak jak powinny tu trafić pieniądze, po które PiS nie potrafi sięgnąć z tzw. sprawiedliwości transformacji - dodał.

Śląsk stanie się na nowo potęgą przemysłową, po to, żeby Polska energetyka stała się nowoczesna, po to, żeby zmiany, jakie zachodzą w energetyce stały się szansą dla Śląska a nie zagrożeniem - dodał.

autorzy: Mateusz Mikowski, Krzysztof Konopka