"PB" podaje, że największe obciążenia spadły na firmy za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję (241 mln zł). "Sankcje za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów oraz niedozwolone postanowienia umowne wyniosły 102 mln zł, a za pozostałe zabronione czyny - 85 mln zł" - informuje gazeta.

Reklama

Allegro na podium

Jak zaznacza, w ubiegłym roku liderem wśród ukaranych jest Allegro. "Na tę firmę UOKiK nałożył kary o łącznej wysokości 210 mln zł. Na kolejnych miejscach +podium" plasują się Agri Plus (68,5 mln zł) i Bo Energy (28,4 mln zł)" - podaje "PB".

Przypomina, że wyjątkowy pod względem kar dla firm był rok 2020, w którym prezes UOKiK nałożył kary o łącznej wysokości prawie 31 mld zł. "To historyczny rekord, który zapewne nigdy nie zostanie pobity. Tak wysoka kwota kar wynikała z gigantycznych kar dla Gazpromu i kilku spółek budujących Nord Stream 2 (29 mld zł). W listopadzie 2022 polski Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił tę decyzję. Wyrok nie jest jednak prawomocny i urząd zamierza walczyć w wyższej instancji" - czytamy w Pulsie Biznesu.