Aby uporządkować system finansów i jeszcze bardziej podkreślić, że nie mamy nic do ukrycia przygotujmy ustawę, która pokaże konsolidację finansów publicznych - podkreślał na konferencji o stabilności finansów publicznych premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Chodzi m. in. o Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych, czy Fundusz Covidowy, które choć nie stanowią części finansów publicznych, to nie wchodzą bezpośrednio do budżetu państwa.

Zmiany miałby wejść w życie od przyszłego roku razem z budżetem na kolejny rok.

Premier zapowiedział to przedstawiając wyniki budżetu. Deficyt budżetu państwa okazał się niższy od planu. Różnica między wydatkami a dochodami w państwowej kasie wyniosła w 2022 roku 12,4 mld zł. To o ponad 17 mld zł mniej niż założono w ustawie budżetowej, zgodnie z którą miała ona wynieść 29,9 mld zł.

To znacząco lepszy wynik niż przewidywali wszyscy ekonomiści. A deficyt sektora finansów publicznych wyniesie będzie około 3 proc. PKB. - podkreślał premier Mateusz Morawiecki na konferencji “Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach”.

Resort finansów poinformował, że “wpływy budżetowe wyniosły w zeszłym roku 505 mld zł i były wyższe o 2,6 proc. niż rok wcześniej a wydatki: 517,4 mld zł, i były minimalnie niższe".

Oprócz pokazania wyników budżetu za zeszły rok Morawiecki porównywał finanse publiczne w czasach rządów PiS i PO, krytykując przy tym opozycję za złe zarządzanie finansami publicznymi. Luka w VAT i CIT były jak dwie czarne dziury, które wysysały y pieniądze polskim rodzinom - mówił premier. Pokazywał przy tym wykresy wzrostu wpływów podatkowych w czasach rządów PiS i PO.