Szynkowski vel Sęk podkreślił w sobotę na konferencji prasowej w Poznaniu, że w piątek, w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie, miały miejsce dwa istotne wydarzenia.

Reklama

Dwa istotne wydarzenia

Po pierwsze - wizyta polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w Kijowie i przekazanie, zainicjowanie można już powiedzieć w praktyce, działania koalicji przekazującej czołgi Leopard 2 - powiedział minister ds. UE.

Dodał, że "Polska przekazała już pierwsze czołgi". Ale przypominam też, że Polska zainicjowała powstanie takiej koalicji, w ramach której nasi partnerzy zadeklarowali, że również takie czołgi będą wysyłać - podkreślił Szynkowski vel Sęk.

Zaznaczył, że w tej chwili w Polsce prowadzone są szkolenia ukraińskich żołnierzy na tych czołgach, "a pierwsze czołgi już trafiły na Ukrainę, już trafiły na front".

To ważne, bo też pokazaliśmy, że od momentu zainicjowania tej sprawy do momentu jej realizacji minął bardzo krótki czas, szybko zostały wdrożone szkolenia, a sam sprzęt bardzo szybko trafił na Ukrainę - mówił minister.

Polska "forpocztą na arenie europejskiej"

Reklama

Według niego "jest to też znak dla wszystkich tych, którzy mówią, że ta pomoc musi trwać, że te przygotowania są wielowymiarowe i w związku z tym muszą być długotrwałe, że można działać sprawnie, że również w tak skomplikowanej, a jednocześnie ważnej rzeczy, jak przekazanie broni pancernej, Polska po raz kolejny okazała się krajem, który stanowi forpocztę na arenie europejskiej".

Autorzy: Edyta Roś, Rafał Pogrzebny