Dzisiaj podpisałem odpowiednie dokumenty, aby zrobić kolejny krok w obronie i oczyszczeniu naszego państwa z tych, którzy są po stronie agresora. Uczyniłem to na wniosek Służby Bezpieczeństwa dotyczący osób, które zostały zarejestrowane jako posiadające obywatelstwo rosyjskie – powiedział prezydent.

Reklama

Sankcje wobec prorosyjskich Ukraińców

Szef państwa dodał, że w niedzielę zostanie podjęty kolejny krok prawny w celu wykonania decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o sankcjach wobec osób wspierających rosyjską agresję.

Ukrinform powołując się na źródła w administracji prezydenta poinformował, że na liście osób pozbawionych obywatelstwa są min. Dmytro Tabacznyk - były minister edukacji i nauki; Witalij Zacharczenko - były minister spraw wewnętrznych; Andrij Klujew - były szef administracji prezydenta; Ołeksandr Jakimenko - były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy; Ołeksandra Klymenko - była minister finansów, wszyscy wymienieni przebywają obecnie w Rosji.

Jak przypomina Ukrinform, 10 stycznia prezydent odebrał obywatelstwo czterem deputowanym Rady Najwyższej Ukrainy. Wszyscy są teraz poza granicami państwa. Są to Wiktor Medwedczuk, Taras Kozak, Andrij Derkacz i Renat Kuźmin. Rada Najwyższa na najbliższym posiedzeniu pozbawi ich, zdaniem portalu, mandatów deputowanych.

Reklama

Zapowiedź konfiskaty majątków

Lider frakcji Sługa Narodu w Radzie Najwyższej Dawyd Arachamija zaznaczył w komentarzu zamieszczonym w Telegramie, że Zełenski pozbawił obywatelstwa ukraińskiego "zdrajców, którzy byli jednym z filarów reżimu Janukowycza", oraz "ludzi mniej publicznych z ich orbity politycznej".

"Kolejnym krokiem będzie nałożenie sankcji, aresztowanie i konfiskata na rzecz państwa całego ich majątku, praw korporacyjnych i innych aktywów. Każdy, kto ma informacje o majątku wskazanych osób, proszony jest o kontakt pod tym adresem: arakhamiia@rada.gov.ua", napisał w Telegramie Dawyd Arachamija.