Ta nadzieja wypływa z tego, że ministrowie obrony z 15 państw spotkali się na marginesie dzisiejszej konferencji, rozmawialiśmy na ten temat. Minister Pistorius mówił, że jest drugi dzień ministrem obrony narodowej Niemiec, więc jeszcze nie jest w stanie przedstawić konkluzji, ale ja jestem o tym przekonany, że ta budowa koalicji zakończy się sukcesem tak, jak sukcesem zakończył się fakt przekazania na Ukrainę systemu Patriot - powiedział Błaszczak na briefingu prasowym.

Reklama

W piątek w położonej w Niemczech amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina, odbywa się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw.

Szef MON zapowiedział, że jeszcze w piątek będzie rozmawiał z nowym ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem.

Polska wyszkoli ukraińską brygadę?

Reklama

Będziemy w stanie zarówno wyposażyć, jak i wyszkolić żołnierzy ukraińskich do końca marca w skali do poziomu brygady – powiedział Błaszczak dziennikarzom o propozycji, którą przedstawił na spotkaniu przedstawicieli blisko 50 państw. Dodał, że "wyposażenie będzie używane", a złożą się na nie bojowe wozy piechoty i czołgi T-72, które jeszcze pozostały w Polsce.

Jesteśmy w stanie zapewnić dla Wojska Polskiego ekwiwalent – zapewnił, przypominając zakupy m.in. czołgów K2 i armatohaubic K9 z Korei Południowej oraz planowane dostawy Abramsów i artylerii rakietowej HIMARS. Kiedy dodamy do tego realizowany kontrakt, zawarty przez Hutę Stalowa Wola z władzami Ukrainy na dostarczenie armatohaubic Krab, mamy do czynienia ze spójnym projektem wsparcia dla Ukrainy i jednocześnie modernizacji wyposażenia Wojska Polskiego.

Reklama

Poinformował, że "w gronie 15 państw, które użytkują czołgi Leopard, rozmawialiśmy na temat wyposażenia Ukrainy właśnie w te czołgi". Chcemy stworzyć koalicję państw, żeby nie wymagać od poszczególnych państw określonej liczby czołgów – powiedział. Dodał, że żadne decyzje nie zapadły, a kwestia przekazania Leopardów będzie tematem kolejnych rozmów.

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Łukasz Osiński