Zależy nam na tym, aby poprzez wdrożenie projektu Krajowa Sieć Onkologiczna ten dostęp [do opieki medycznej] był równomierny i sprawiedliwy - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Reklama

Podkreślił, że celem wprowadzenia tego rozwiązania jest doprowadzenie do wcześniejszego wykrywania nowotworów i przyśpieszenie procesu leczenia. Na ten cel z budżetu państwa zarezerwowanych jest 5 mld zł.

Rząd planuje, aby projekt trafił na najbliższe albo kolejne posiedzenie Sejmu.

Krajowa Sieć Onkologiczna

Projekt ustawy o KSO zakłada wprowadzenie nowej struktury organizacyjnej i nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną, które usprawnią organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Szpitale spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w projekcie mają utworzyć KSO. Chodzi o Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi oraz Ośrodki Kooperacyjne.

Podmioty lecznicze niewchodzące w skład Krajowej Sieci Onkologicznej - zgodnie z projektem - nie będą mogły realizować opieki onkologicznej w ramach umowy z Funduszem (z wyjątkiem diagnostyki lub leczenia nowotworów krwi, świadczeń udzielanych osobom poniżej 18 roku życia, udzielania świadczeń w ramach przyjęcia w trybie nagłym).

Wcześniej zapowiadano, że Krajowa Sieć Onkologiczna zacznie funkcjonować najpóźniej od II kw. 2023r.

Reklama

Co dwa lata ma być prowadzona ocena funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej.

(ISBnews)