Wizyta ta - przypomniał Biden - odbywa się w 300. dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Nie jesteście sami. Macie znaczącą pomoc. Nigdy nie byliście sami i nie będziecie sami - powiedział, przypominając że Republikanie i Demokraci w USA "połączyli swe siły" w obliczu ataku na demokrację.

Reklama

- Putin eskaluje agresję na Ukrainę, chce, żeby życie Ukraińców było jak najtrudniejsze - powiedział prezydent USA po rozmowach z prezydentem Ukrainy. - Amerykanie rozumieją, że wojna na Ukrainie jest częścią czegoś większego, są gotowi, by przeciwstawić się ciemiężcom - dodał.

Prezydent Biden złożył też zobowiązanie do przekazania 374 mln dolarów na pomoc humanitarną dla 1,5 mln Ukraińców. - Ogłaszam nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa o wartości 1,85 miliarda dolarów - mówił prezydent USA.

Reklama

- Prezydent Zełenski jest otwarty na dążenie do pokoju; wiemy, że Putin nie jest - dodał.

Zełenski: Dziękuję za osobiste wysiłki prezydenta Bidena

Reklama

Prezydent Zełenski dziękował prezydentowi Bidenowi "za jego osobiste wysiłki na rzecz pozyskania międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy". - Przez trzysta dni wojny weszliśmy w nowy etap stosunków między Ukrainą a USA - mówił.

Zełenski powiedział, że "nie może być kompromisów w ramach osiągania pokoju, a wojna skończy się wtedy, gdy jego kraj odzyska suwerenność". - "Sprawiedliwy pokój", który położy kres wojnie między Rosją a Ukrainą nie oznacza "żadnych kompromisów" dotyczących terytorialnej integralności Ukrainy, jej wolności i suwerenności - podkreślił Zełenski.

Oświadczył że system obrony powietrznej Patriot, który USA dostarczą Ukrainie, "w istotny sposób" wzmocni potencjał obronny jego kraju. - To bardzo ważny etap w budowaniu bezpiecznej przestrzeni powietrznej Ukrainy - stwierdził.

- To jedyny sposób, w jaki możemy pozbawić to terrorystyczne państwo jego głównego instrumentu terroru - możliwości atakowania naszych miast, naszych systemów energetycznych - wyjaśnił Zełenski.

- Moje przesłanie do Amerykanów jest takie: mamy takie same wartości, tak samo rozumiemy sens życia, walczymy razem o wspólne zwycięstwo, życzę wam pokoju, żeby terroryści, tacy jak ci z Rosji nie napadli na was - powiedział ukraiński prezydent.