„Rada Dyrektorów TotalEnergies podjęła decyzję o odwołaniu przedstawicieli spółki z Rady Dyrektorów PAO Novatek ze skutkiem natychmiastowym” – napisał TotalEnergies w oświadczeniu opublikowanym w piątek.

TotalEnergies straci 3,7 mld dolarów

Koncern nie będzie już uwzględniał w swoich wynikach 19,4 proc. udziałów, które posiada w Novateku, co spowoduje utratę aktywów w wysokości 3,7 mld dolarów w czwartym kwartale.

Reklama

Dziennik „Le Monde” ujawnił w sierpniu, że TotalEnergies czerpał dochody ze sprzedaży kondensatu gazowego, który po przekształceniu przeznaczony był dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę.

Francuski koncern eksploatował wraz z Novatekiem złoże gazu na Syberii dostarczające paliwo samolotom, ale po tych rewelacjach zrezygnował z udziału w projekcie, jednak pozostawał akcjonariuszem rosyjskiej grupy Novatek.

Na dzień 31 grudnia 2021 roku francuska grupa posiadała 19,4 proc. udziałów w Novateku, a kolejnym istotnym udziałowcem rosyjskiego koncernu był m.in. Giennadij Timczenko, oligarcha z otoczenia prezydenta Władimira Putina.

W komunikacie prasowym grupa TotalEnergies wyjaśnia, że „nie można sprzedać aktywów jednemu z głównych akcjonariuszy Novateku ze względu na wymierzone w niego sankcje”, ale udziały TotalEnergies w Novateku „nie będą już konsolidowane w księgach rachunkowych firmy".