Szef rządu do wpisu na Facebooku dołączył grafikę, w której przypomniano, że w przyszłym roku budżet na obronność wyniesie ponad 97 mld zł. Wskazano też na dodatkowe środki z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych - 40 mld zł.

Reklama

Duże zakupy polskiej armii

Na grafice zwrócono uwagę na program obrony powietrznej "Wisła", który przewiduje zakup 8 baterii systemu "Patriot", z których dwie pierwsze Polska kupiła za 4 mld 750 mln dolarów. Ponadto zakup wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo i wyrzutni HIMARS, których pierwsze dostawy mamy otrzymać w przyszłym roku. Wartość dotychczasowego zamówienia to ponad 20 mld zł - czytamy.

Wskazano też na zamówienie ponad 300 czołgów Abrams, z czego 250 wozów najnowszej wersji Polska kupiła za 4,75 mld dolarów, a także zakup koreańskich czołgów K2 i K2PL o wartości 3,37 mld dolarów netto.

Reklama

W grafice podano też, że zamówiono 32 wielozadaniowe samoloty piątej generacji F-35. Wartość tego zamówienia to 4,6 mld dolarów.

Wskazano, że zakupiono 4 zestawy bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2, obejmujących 24 drony, które mają być dostarczone w latach 2022-2024; koszt zakupu to 1,745 mld zł.

Polska armia potężna jak nigdy! Negocjujemy, kupujemy i dostarczamy najnowocześniejsze uzbrojenie dla polskich sił zbrojnych - napisał Morawiecki.