Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez firmę SpaceX to istotne źródło komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniające wsparcie w walkach i umożliwiające pozostanie w kontakcie nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę.

Reklama

"Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink, dzięki którym przywracana jest łączność na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji. Terminale zainstalowano głównie w miastach obwodu charkowskiego" - napisał na Twitterze minister Dworczyk.

SpaceX ostrzega. Może "zaprzestać świadczenia usług"

Jak wynika z raportu opublikowanego przez amerykański serwis CNN, w zeszłym miesiącu firma Elona MuskaSpaceX ostrzegła Pentagon, że może zaprzestać przekazywania swoich usług satelitarnych Starlink Ukrainie, chyba że USA zaczną płacić, aby utrzymać kluczowe usługi komunikacyjne w ogarniętym wojną kraju.

Reklama

W liście zażądano, aby Pentagon przejął finansowanie użycia satelitów Starlink przez rząd w Kijowie i ukraińskie wojsko, co według SpaceX kosztowałoby ponad 120 mln dolarów do końca roku i blisko 400 mln dolarów przez następne 12 miesięcy.

- Kijów znajdzie rozwiązanie, by utrzymać działanie na Ukrainie usług satelitarnych Starlink - zapowiedział w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Marcin Jabłoński