Prezydent Francji "ponownie potępił bezprawną aneksję przez Rosję" ukraińskich regionów oraz "potwierdził determinację Francji, by pomóc Ukrainie odzyskać pełną suwerenność i integralność terytorialną oraz współpracować z europejskimi partnerami nad nowymi sankcjami” – napisano w komunikacie.

Reklama

Macron potępił również wywiezienie dyrektora generalnego Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze Igora Murachova, aresztowanego przez Rosję. Szef państwa podkreślił "pilną potrzebę zezwolenia na rotację ukraińskiego personelu, który zapewnia działanie i bezpieczeństwo obiektów nuklearnych”.

Zełenski powiadomił w komunikatorze Telegram, że podziękował Macronowi za „zdecydowane potępienie nielegalnych referendów i próby aneksji przez agresora obwodów Ukrainy”.

"Oczekujemy wzmocnienia sankcji"

Reklama

Oczekujemy twardej reakcji świata na nielegalne działania Rosji, w tym poprzez wzmocnienie sankcji – zaznaczył ukraiński prezydent.

Tematem rozmowy, jak wskazał, było ważne znaczenie wzmocnienia wsparcia obronnego dla Ukrainy. Omawiano także kwestię "szantażu jądrowego Rosji, sytuacji w (okupowanej) Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i jej niezwłoczna demilitaryzacja”.

Służba prasowa Zelenskiego podała, że w kontekście konieczności zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainy prezydent poruszył temat ukraińskiego wniosku, dotyczącego akcesji do NATO.

Z Paryża Katarzyna Stańko