Przewodniczący komitetu ds. międzynarodowych rosyjskiej Dumy Państwowej Leonid Słucki oświadczył, że zerwanie umowy jest odwetem za sankcje nałożone przez Japonię za rosyjską agresję przeciwko Ukrainie – podała agencja Kyodo, powołując się na rosyjską agencję TASS.

Reklama

Protest Japonii

Szef MSZ Japonii Yoshimasa Hayashi potępił jednostronną decyzję Rosji, określając ją jako "całkowicie nie do zaakceptowania". Dodał, że Moskwa nie poinformowała jeszcze formalnie Tokio o sprawie, a japoński rząd wystosował już protest kanałami dyplomatycznymi.

Spór dotyczy czterech wysp na Pacyfiku, które Japończycy nazywają Terytoriami Północnymi, a Rosjanie – Kurylami Południowymi. Armia Czerwona zajęła je razem z całym archipelagiem Kuryli w 1945 roku, krótko po kapitulacji Japonii w II wojnie światowej. Według Tokio było to nielegalne.

Reklama

Bezwizowe podróże

Z powodu sporu o wyspy Japonia i Rosja nie podpisały formalnego traktatu pokojowego po wojnie. Moskwa ogłosiła w marcu zawieszenie negocjacji pokojowych z Tokio w odwecie za przyłączenie się Japonii do zachodnich sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę.

Dwustronna umowa o ruchu bezwizowym umożliwiała Japończykom, byłym mieszkańcom wysp, odwiedzanie ich bez rosyjskich wiz. Pozwalała również obecnym mieszkańcom wysp na bezwizowe podróże do Japonii – przypomina Kyodo.