Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Europa w obliczu nowych wyzwań”. Według zapowiedzi organizatora Forum - Fundacji Instytut Studiów Wschodnich – w tegorocznym spotkaniu wezmą udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Piotr Gliński i Henryk Kowalczyk, a także szefowie resortów m.in.: zdrowia Adam Niedzielski, finansów Magdalena Rzeczkowska, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, infrastruktury Andrzej Adamczyk czy edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Reklama

Do Karpacza mają też przyjechać m.in. b. prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovic, minister polityki rolnej i żywności Ukraina Mykola Solskyi czy deputowana Rady Najwyższej Ukraina Kira Rudyk.

W Forum weźmie udział również prezes PiS Jarosław Kaczyński, który będzie uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Realizm i wartości w polityce”. Swój udział w wydarzeniach zapowiedzieli również samorządowcy oraz parlamentarzyści z opozycyjnych klubów.

Sympozjum rozpocznie się we wtorek od przedstawienia raportu SGH i Forum Ekonomicznego. Jak wskazują organizatorzy, raport „ma umożliwić liderom biznesu, przedstawicielom administracji rządowej, samorządowej i trzeciego sektora efektywniejsze podejmowanie decyzji w czasach ogromnych globalnych zawirowań spowodowanych najpierw pandemią COVID-19, a od lutego 2022 r. wojną na Ukrainie i związanymi z tym kryzysami”.

Pierwszego dnia Forum odbędą się m.in. panel z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego „Kamienie milowe e-zdrowia w Polsce”; panel „Światło, które zgasło - Europa Środkowo-Wschodnia a świat Zachodu” z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka; panel „Promocja polskiej żywności w świecie poprzez środowiska polonijne”, na którym gościem będzie wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Szef resortu rolnictwa weźmie też udział w dyskusji „Bezpieczeństwo żywności a wojna na Ukrainie - czy grozi nam +wielki głód+?".

Coroczną tradycją Forum Ekonomicznego jest wręczenie nagród dla Człowieka Roku, Firmy Roku oraz Organizacji Pozarządowej Roku. Gala wręczenia nagród odbędzie się we wtorek wieczorem. Forum zakończy się w czwartek.

autor: Piotr Doczekalski