Dziennik Gazeta Prawana logo

Poważne problemy branży turystycznej w Portugalii. Brakuje 50 tys. pracowników

3 sierpnia 2022, 20:01
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Plaża na wyspie Berlenga Grande, Portugalia
<p>Plaża na wyspie Berlenga Grande, Portugalia</p>/Shutterstock
"W portugalskiej branży turystycznej występują poważne niedobory pracowników" - poinformował w środę rząd Antonia Costy. Według szacunków socjalistycznego gabinetu w sektorze tym brakuje około 50 tys. osób.

Jak zapowiedziała sekretarz stanu ds. turystyki, handlu i usług Portugalii Rita Marques, rozwiązaniem problemu dużych niedoborów pracowników w branży turystycznej mogą być programy zachęcające obcokrajowców do pracy w tym kraju. “Ważne jest jednak, aby pracownicy z zagranicy byli właściwie wyszkoleni” - powiedziała Rita Marques.

Przypomniała, że w pierwszej połowie 2022 r. w Portugalii weszły w życie przepisy ułatwiające zatrudnienie obywateli z państw, gdzie używa się języka portugalskiego, głównie z Afryki, a także Brazylii, którzy mogą “wypełnić puste etaty” w turystyce.

Dodała, że w czwartym kwartale tego roku spodziewana jest organizacja wizyt przedsiębiorców portugalskiego sektora turystycznego w kilku państwach, mająca na celu pozyskanie brakujących załóg.

Efekt pandemii

Według lizbońskich mediów niedobór pracowników w turystyce Portugalii to efekt surowych restrykcji sanitarnych skutkujących paraliżem tego sektora w latach 2020-2021 związanych z pandemią Covid-19.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj