Tej wojny w takiej formie nie da się wygrać – oświadczył Orban, cytowany przez CNN. Jego zdaniem strategia państw NATO, polegająca na wspieraniu Ukrainy bronią i szkoleniem, "do tej pory pokazała, że nie doprowadzi do sukcesu".

Reklama

Cała UE "w stanie wojny"

Bez zmiany strategii nie będzie pokoju – powiedział węgierski premier i ostrzegł, że bez pokoju na Ukrainie cała Unia Europejska "zostanie zepchnięta w stan wojny". Nie da się określić, jak możemy uniknąć recesji w UE, jeśli wojna będzie trwała – dodał.

Zarówno Orban, jak i Nehammer przestrzegli przed możliwością nałożenia przez UE embarga na rosyjski gaz. Właśnie doszliśmy do ściany, która nazywa się embargo gazowe, i sugerowałbym UE, abyśmy nie pukali w tę ścianę - powiedział Orban.

Widmo upadku przemysłu niemieckiego

Kanclerz Austrii dodał, że takie embargo "nie jest możliwe". Nie tylko dlatego, że my, jako Austria, jesteśmy uzależnieni od rosyjskiego gazu. Niemiecki przemysł jest również uzależniony od rosyjskiego gazu. A jeśli upadnie przemysł niemiecki, upadnie przemysł austriacki – powiedział Nehammer, dodając, że taka sytuacja może skutkować "masowym bezrobociem".

Jest wiele zapowiedzi Komisji Europejskiej, ale niewiele jest wdrażanych - ocenił Nehammer działania unijne w sprawie kryzysu energetycznego. Podkreślił, że "nie ma oznak" wdrażania wspólnej platformy zakupu gazu, którą zaproponowała KE.

Kanclerz dodał, że biorąc pod uwagę obecną presję na rynku energii, "ta wspólna platforma byłaby ważniejsza niż kiedykolwiek".