Prezydent stolicy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski był pytany we wtorek w Polsat News o informację "Wprost", że chciał na Campus Polska Przyszłości uzyskać pieniądze z Fundacji Adenauera, ale zablokował to Donald Tusk.

Reklama

Plotki o finansowaniu

Trzaskowski określił tę informację jako "oczywistą bzdurę". Nie wiem, skąd się biorą tego typu doniesienia, kompletnie niesprawdzone u źródła - podkreślił.

Mamy ponad 20 partnerów instytucjonalnych, głównie amerykańskich, którzy zapewniają nam finansowanie. Fundacja Adenauera tak jak rok temu jest jednym z partnerów, ale bardzo małych - wyjaśnił.

Zaprzeczył też doniesieniom "Wprost", że Fundacja Adenauera miałaby zamiast Campusu finansować meetupy Donalda Tuska. Ewidentna bzdura polega na tym, że większość fundacji nie może finansować przedsięwzięć, które są stricte partyjne, a meetup był organizowany za pieniądze Platformy Obywatelskiej. Jak się organizuje zupełnie inne spotkania, znacznie szersze, które wybiegają poza formułę partyjną, wtedy można uzyskać wsparcie (tych fundacji - PAP) - wyjaśnił Trzaskowski.

"Czym silniejsza PO..."

Reklama

Czym silniejsza będzie Platforma Obywatelska i czym będą lepsze notowania, tym więcej będzie "rewelacji", które mają poddawać pod wątpliwość współpracę w ramach PO - podkreślił.

Dopytywany, czy na pewno Donald Tusk nie blokował pieniędzy, Trzaskowski powtórzył: Oczywiście, że nie. W tych doniesieniach nie ma źdźbła prawdy.

"Bardzo cieszę się tego, że za miesiąc będziemy (na Campusie) rozmawiać z tysiącem młodych ludzi, którzy mają bardzo różne poglądy, a Platforma Obywatelska, moja własna partia, robi podobne inicjatywy dla sympatyków Platformy, bardzo dobrze" - powiedział.

Przyjaźń a współpraca

Dopytywany, czy Tusk będzie na Campusie, potwierdził. Tak, zapraszam Donalda Tuska, będę o tym z nim rozmawiał, musimy porozmawiać o szczegółach - powiedział. Zatem przyjaźń z Tuskiem kwitnie? - dopytywał prowadzący. Przyjaźń jest w życiu prywatnym, a w polityce jest współpraca - odpowiedział prezydent Warszawy.

Trzaskowski poinformował jednocześnie, że podczas drugiej edycji Campusu Polska Przyszłości będzie "jeszcze bardziej ambitnie" niż w 2021. Mnóstwo gości, mnóstwo uczestników, ponad 1300 młodych osób, również Ukraińcy, z czego bardzo się cieszę - podkreślił.

Campus Polska Przyszłości

Druga edycja Campusu Polska Przyszłości odbędzie się między 26 sierpnia a 1 września w olsztyńskim miasteczku akademickim Kortowo. Organizatorzy chcą zaprosić 1300 osób, czyli 30 procent więcej niż rok temu.

Pierwszy Campus Polska Przyszłości trwał w Olsztynie od 27 sierpnia do 1 września 2021 roku. Uczestniczyło w nim tysiąc osób w wieku 18-35 lat, a złożyło się na niego 116 wydarzeń (paneli, warsztatów, debat, spotkań z twórcami), w których wzięło udział 211 prelegentów.

Autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ ann/