W czerwcu związki zawodowe GMB i Unite zapowiedziały strajk ok. 700 pracowników obsługi naziemnej British Airways - głównie zajmujących się odprawą biletowo-bagażową - w związku z tym, że przewoźnik nie cofnął wprowadzonej na czas pandemii obniżki płac o 10 proc. Strajk pogłębiłby będące efektem braków kadrowych problemy panujące na najważniejszym lotnisku Wielkiej Brytanii.

Reklama

Porozumienie w sprawie podwyżki

Zgodnie z zawartym w piątek porozumieniem pracownicy otrzymają podwyżkę w wysokości 8 proc., jednorazową premię, a także przywrócenie dodatkowych wynagrodzeń za nieregularne zmiany. Jak wskazał Unite, oferta, która będzie wypłacana w kilku etapach, jest warta w sumie 13 proc.

Niezależnie od tego, porozumienie w sprawie podwyżek osiągnęli również pracownicy zajmujący się tankowaniem samolotów na Heathrow, którzy mieli strajkować w ten weekend. W środę związek Unite zawiesił plan przeprowadzenia strajku w związku z nową ofertą płacową od zajmującej się tankowaniem samolotów firmy Aviation Fuel Services (AFS), a w piątek poinformował, że pracownicy ją zaaprobowali. Umowa zakłada podwyżkę płac o 12,5 proc., wzrost stawek za nadgodziny w weekendy oraz 2500 funtów premii.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński