Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ws. dodatku węglowego. Jego wysokość wyniesie 3 tys. zł i będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, gdzie źródłem ogrzewania są piece na węgiel.

Reklama

Dodatek będzie wypłacany w wysokości 3 tys. zł na odbiorcę, na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel - powiedziała Moskwa.

Brak kryteriów dochodowych

Nie ma żadnych kryteriów dochodowych, czyli każdy, kto taki piec ma, taki wniosek może złożyć - dodała.

Reklama

Minister wyjaśniła, że wnioski będzie można składać zaraz po wejściu w życie ustawy i będzie można składać takie wnioski do 30 listopada.

Szefowa MKiŚ poinformowała, że do polskich portów trafiło do tej pory ponad 3 mln ton węgla. Płynie on do kraju m.in. z Kolumbii, Tanzanii, USA, RPA, Australii i Indonezji. Dodała, że spółki Skarbu Państwa mają zakontraktowane ponad 7 mln ton węgla. Zwróciła uwagę, że jednocześnie import prowadzą prywatne firmy.

Dodała, że nadal można też założyć deklarację do CEEB, która uprawniać będzie do wypłaty dodatku.

Szefowa resortu klimatu poinformowała również na wtorkowej konferencji, że przepisy ws. maksymalnej ceny węgla w wys. 996,60 zł m.in. dla odbiorców indywidualnych zostaną zlikwidowane i zastąpione przyjętą we wtorek przez rząd ustawą, która przewiduje 3 tys. zł bezpośredniego wsparcia w dodatku węglowym. Zaznaczyła, że jeśli znajdą się pomioty, które będą chciały skorzystać z wcześniejszego rozwiązania (rekompensaty do maksymalnej ceny na poziomie 996,60 zł - PAP), to będą mogły, ale - jak podkreśliła - "nie jesteśmy w tej kwestii optymistką".

Reklama

W ocenie minister Moskwy nowo zaproponowane rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe dla odbiorców, bo wesprze te osoby, które już zakupiły węgiel na rynku i tych, którzy dopiero to zrobią.

Szefowa MKiŚ poinformowała ponadto na wtorkowej konferencji, że do polskich portów trafiło do tej pory ponad 3 mln ton węgla. Płynie on do kraju m.in. z Kolumbii, Tanzanii, USA, RPA, Australii i Indonezji. Dodała, że spółki Skarbu Państwa mają zakontraktowane ponad 7 mln ton węgla. Zwróciła uwagę, że jednocześnie import prowadzą prywatne firmy.

Minister Moskwa dodała, że prowadzone są również prace nad "kompleksowym rozwiązaniem" wsparcia dla odbiorców indywidualnych energii elektrycznej i ciepła. Zapowiedziała, że efekty tych prac zostaną zakomunikowane "w swoim czasie" .

autor: Michał Boroń, Łukasz Pawłowski, Longina Grzegórska-Szpyt