Müller w TVP1 pytany o problem inflacji i drożyzny odparł, że jest to obecnie najważniejsze wyzwanie dla rządu. Jak zaznaczył, za problemy odpowiada przede wszystkim sytuacja na rynku energii i w mniejszym stopniu na rynku żywnościowym.

Reklama

Szczyt wzrostu inflacji

Rzecznik rządu podkreślił, że trudno ocenić, kiedy nastąpi szczyt wzrostu inflacji. Analitycy wskazują na to, że możliwe, że faktycznie od czwartego kwartału już nie będzie wzrostu inflacji, tylko że ten trzeci kwartał będzie górką - życzylibyśmy sobie, żeby inflacja potem spadała - dodał. Jednoznacznej odpowiedzi, jak myślę, nikt nie jest w stanie dzisiaj znaleźć - podkreślił.

Müller zwrócił również uwagę na kwestię tarcz finansowych uruchomionych w trakcie pandemii COVID-19. Uratowaliśmy polskie miejsca pracy i przedsiębiorców, właśnie poprzez pomoc rządową. Co teraz się okazuje? Mamy najniższe bezrobocie w historii państwa polskiego. Pamiętajmy, że jeszcze kilkanaście lat temu bezrobocie było zmorą. Po tak trudnym czasie to jest jednak naprawdę ważne osiągnięcie - podkreślił.

Reklama

Autor: Mikołaj Małecki