W związku z konferencją, która odbędzie się w przyszłym tygodniu w Szwajcarii i będzie poświęcona odbudowie Ukrainy, Morawiecki został zapytany, jakie są polskie propozycje i jaką rolę Polska może odegrać w kwestii odbudowy tego kraju ze zniszczeń wojennych.

Reklama

"Budujemy także ten element nadziei"

Jesteśmy po rundzie rozmów z naszymi partnerami ukraińskimi. Podczas konsultacji międzyrządowych w Kijowie rozmawialiśmy o tym temacie bardzo dokładnie. Wielu naszych ministrów resortowych podjęło już pierwsze ustalenia ze swoimi partnerami po stronie ukraińskiej - powiedział premier. Dodał, że Ukraina bardzo liczy na nasze pośrednictwo, na nasz udział w przyszłej odbudowie. Chcielibyśmy, aby ten moment jak najszybciej nastąpił, ale wiemy, że dzisiaj podstawowym wyzwaniem wciąż jest wygranie tej wojny, to znaczy - pozbycie się wszystkich rosyjskich żołnierzy z ukraińskiej ziemi. Na tym się dzisiaj koncentrujemy - dodał.

Budujemy także ten element nadziei, tak go nazwijmy, razem z naszymi partnerami ukraińskimi, ale tym podstawowym elementem nadziei jest właśnie plan odbudowy po zakończeniu wojny - powiedział premier i przypomniał konferencje donatorów, gdzie wątek odbudowy był poruszany a kontynuacją tego będzie szwajcarskie spotkanie. Polska jest obecna przy tym stole. Jesteśmy jednym z głównych translatorów, jednym z głównych pośredników w dyskusji pomiędzy Ukrainą, władzami Ukrainy a innymi państwami na całym świecie - dodał. Stwierdził też, że każdego dnia słyszy podziękowania od Ukrainy dla Polski, a także obietnic ws. włączenia Polski i polskich przedsiębiorców w przyszłą odbudowę Ukrainy.

Reklama

Na początku maja w Warszawie z inicjatywy premierów Polski i Szwecji odbyła się Konferencji Darczyńców dla Ukrainy. W konferencji udział wzięli szefowie rządów i ministrowie z kilkunastu państw europejskich a partnerami wydarzenia byli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Premier Morawiecki przekazał, że podczas konferencji zadeklarowano ponad 6 mld dolarów na wsparcie humanitarne dla Ukrainy.

autor: Grzegorz Bruszewski, Ewa Wesołowska