Pełniliśmy rolę mediatora i w wyniku naszych negocjacji osiągnięto konsensus w sprawie utworzenia centrum operacyjnego w Stambule. Mamy nadzieję, że statki załadowane zbożem odpłyną z Ukrainy jak najszybciej – powiedział Altun.

Reklama

Dodał, że Turcja przywiązuje dużą wagę do bezpiecznego przebiegu tego procesu i zapobiegania wszelkim incydentom: "Jesteśmy ostrożnym optymistą, że w najbliższym czasie można podjąć konkretne kroki w tej sprawie”.

Ankara stara się promować "sprawiedliwy pokój"

Altun mówił także o roli Turcji w wojnie między Rosją a Ukrainą. Zaznaczył, że Ankara w każdych okolicznościach stara się promować "sprawiedliwy pokój" i skrytykował kraje, nie podając ich nazwy, które rzekomo opowiadały się za przedłużającą się wojną w celu wyczerpania Rosji.

Reklama

"Il Messaggero" zwraca uwagę, że w zeszłym tygodniu delegacja tureckiego ministerstwa obrony prowadziła w Moskwie rozmowy w sprawie odblokowania ukraińskiego eksportu zboża drogą morską.

Według tureckiego MON spotkanie odbyło się w "konstruktywnej i bardzo pozytywnej atmosferze", a jego uczestnicy stwierdzili, że osiągnęli porozumienie w sprawie prowadzenia rozmów czterostronnych z udziałem Ukrainy i ONZ.