Z przygotowanych dla woj. lubuskiego prawie 114 tys. bonów turystycznych rodzice aktywowali ponad 86 tys. Suma płatności z ich użyciem to prawie 58 mln zł. Do uruchomienia przez Lubuszan zostało ponad 27 tys. bonów – poinformował w piątek Krzysztof Cieszyński z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Warto się pospieszyć, bo ich ważność upływa 30 września br. Po tym terminie nie będzie można nimi opłacić pobytu w hotelu czy udziału w imprezie turystycznej – zaznaczył Cieszyński.

Na wykorzystanie czekają bony za ponad 14 mln zł

W województwie opolskim na wykorzystanie nadal czekają bony turystyczne o wartości ponad 14 milionów złotych - powiedział PAP Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu. Bony można zrealizować do końca września 2022 roku.

Reklama

Do tej pory rodzice z województwa opolskiego aktywowali 75 tysięcy bonów, a kwota zrealizowanych bonem płatności przekroczyła 49,5 mln złotych. W regionie nadal na wykorzystanie czeka 20 tysięcy bonów, które są warte ponad 14 mln złotych. W skali całego kraju spośród 4,3 mln przyznanych rodzicom bonów, aktywowano ponad 79 proc., czyli 3,4 mln. Z tego ponad 2 mln bonów zostało wykorzystanych całkowicie. Wciąż nieaktywnych pozostaje ponad 895 tys. bonów na kwotę 619 mln zł. - powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu.

Zdaniem reprezentanta ZUS, baza podmiotów turystycznych w całym kraju jest na tyle duża, że każdy może znaleźć dla siebie coś odpowiedniego i dostosowanego do oczekiwań i możliwości finansowych.

Na Opolszczyźnie w czerwcu było 310 podmiotów turystycznych, które oferowały swoje usługi wypoczynkowe i rekreacyjne, a honorują płatność bonem. W całym kraju niemal 31 tysięcy firm, hoteli i miejsc rozrywki deklaruje rozliczanie się bonem turystycznym. Oferta jest więc szeroka - podkreśla rzecznik opolskiego ZUS.

Bon turystyczny

Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce.

Jak poinformowała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły 2,3 mld zł.

Najwięcej zyskały firmy i organizacje z terenu województwa małopolskiego, bo rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu prawie pół miliarda złotych. Drugim województwem, gdzie do organizatorów turystyki trafiła największa kwota z transakcji bonami to firmy z województwa pomorskiego. Kwota transakcji bonami w Pomorskiem przekroczyła 418 mln zł – wskazała szefowa ZUS.

Dodała, że z pośród 4,3 mln przyznanych bonów aktywowano ponad 79 proc., czyli 3,4 mln, z czego przeszło 2 mln bonów zostało całkowicie wykorzystanych. Wciąż nieaktywnych pozostaje ponad 895 tys. bonów na kwotę 619 mln zł.

ZUS przypomina, że bon przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 r., na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy "Rodzina 500 plus".

Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik – grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o 500 plus złożyli po 31 grudnia 2021 r. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin. Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon.

Na dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł, jednak, aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Bon dostępny na PUE

Bon turystyczny jest dostępny tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Wystarczy wejść na swój profil, w zakładkę "ogólny", po lewej stronie ekranu jest zakładka "bon turystyczny". Po kliknięciu w nią należy uzupełnić niezbędne dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem.

Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego, ma 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, a sama usługa może się odbyć nawet po tej dacie.

Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię (codziennie w godz. 7.00-20.00) pod numerem 22-11-22-111, a pytania można też zadawać, pisząc na adres: bon@zus.pl.