Dunford, dyrektor regionalny WFP odpowiedzialny za Róg Afryki, wezwał liderów grupy G7 do udzielenia szybkiego i znacznego wsparcia, które pomoże uchronić region przed katastrofą humanitarną. Potrzebujemy pieniędzy teraz, tylko masowe inwestycje w infrastrukturę humanitarną mogą złagodzić panującą w Somalii sytuację - powiedział.

Reklama

Najgorsza susza od dekad

Róg Afryki doświadcza najbardziej dotkliwej od czterech dekad suszy. Sytuację w regionie pogarsza wzrost cen żywności spowodowany rosyjską agresją na Ukrainę i blokadą ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Na obszarze całej wschodniej Afryki blisko 90 mln osób mierzy się z "poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego", co oznacza wzrost o 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - podał "Guardian".

W mojej ponad dwudziestoletniej pracy (...) nigdy nie widziałam klęski humanitarnej poważniejszej niż ta, której dziś doświadczają Somalijczycy - oceniła Claire Sanford z organizacji Save the Children. Jej najpoważniejszych konsekwencji doświadczą zamieszkujące Somalię dzieci - dodała.