Według Macrona Unia Europejska objęła sankcjami 80 rosyjskich oligarchów i wprowadzi embargo na 92 proc. importu rosyjskiej ropy naftowej do końca tego roku.

Reklama

"Sankcjonujemy Rosję"

Sankcjonujemy Rosję i pomagamy Ukrainie, co jest zgodne z naszymi wartościami i wolnością naszego kontynentu – podkreślił prezydent Francji.

Macron zapowiedział również kontynuowanie mediacji między Rosją a Ukrainą. To nasz obowiązek jako Europejczyków, aby pomagać w negocjacjach między Rosją a Ukrainą – stwierdził prezydent.

Reklama

Należy utrzymać możliwie niskie ceny i wspierać przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe przy wychodzeniu z uzależnienia energetycznego od Rosji – zapewnił Macron. Dodał, że potrzebne jest wypracowanie europejskiej strategii dla krajów najbardziej wrażliwych na presję ze strony Rosji.

Pytany o konkluzje szczytu UE w kwestii kryzysu żywnościowego, Macron stwierdził, że należy unikać nadmiernych zapasów zbóż w poszczególnych krajach i trzeba przekazać produkty żywnościowe krajom, które tego najbardziej potrzebują w obliczu kryzysu spowodowanego wojną w Ukrainie.

Reklama

Europejski sektor obronny

Macron wyraził również potrzebę budowania europejskiego sektora obronnego.

Prezydent przyznał również, że jest myślami z rodziną, przyjaciółmi i dziennikarzami, którzy współpracowali z zabitym w Ukrainie w poniedziałek francuskim reporterem Frederickiem Leclerc-Imhoffem. Dziennikarz poniósł śmierć w wyniku rosyjskiego ostrzału.

Z Paryża Katarzyna Stańko