Reklama

Ceny benzyny, oleju napędowego oraz gazu LPG w przyszłym tygodniu zapowiada najnowszy raport analityków e-petrol. Oto kwoty, które powitają kierowców na stacjach od poniedziałku...

W połowie maja w sposób drastyczny drożeje benzyna PB95, która po podwyżce o 36 groszy biła swój historyczny rekord cenowy. Dziś za to paliwo kierowcy płacą 7,23 zł/litr – powiedziała Magdalena Robak, analityk rynku e-petrol.pl.

Benzyna 95 drożeje drastycznie i to nie koniec wzrostu cen

Diesel potaniał o 14 groszy do poziomu 7,25 zł za litr. Cena gazu LPG spadła symbolicznie o 2 grosze i litr tego paliwa kosztuje 3,67 zł za litr.

Reklama

– Obserwując, co dzieje się na rynku międzynarodowym i w cennikach krajowych rafinerii, musimy ostrzec, że to nie koniec zmian cen na stacjach tankowania – drożeć będą benzyny – zapowiedziała przedstawicielka e-petrol.pl.

Po ile benzyna od poniedziałku, a diesel będzie tańszy?

Od poniedziałku najpopularniejszą benzynę 95 powinniśmy tankować średnio po 7,33-7,49 zł za litr. Czyli nawet o 23 grosze drożej!

Diesel może stanieć o ok. 5-8 groszy, w efekcie za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym zapłacą 7,19-7,34 zł/l.

W przyszłym tygodniu być może będziemy mieli do czynienia ze starą relacją cenową między dieslem a benzyną. To znaczy olej napędowy może ponownie stać się paliwem tańszym niż benzyn – zapowiedziała Robak.

Benzyna 98 już przekroczyła historyczną granicę

Paliwem, którego cena przekroczyła już w wielu miejscach granicę 8 zł za litr, jest benzyna 98-oktanowa. W przyszłym tygodniu cena tego paliwa ma kształtować się na poziomie 8,03-8,19 zł/l.

- W najbliższą sobotę i wtorek zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą jedynie niewielkie zmiany do swoich cenników hurtowych. Takie decyzje rafinerii nie będą jednak oznaczały, że ceny benzyny i diesla na stacjach będą się stabilizować, bowiem na stacje nie dotarły jeszcze w całości podwyżki hurtowe, szczególnie benzyn, z ubiegłego tygodnia - zapowiedzieli analitycy e-petrol.pl.

Ceny paliw obowiązujące od poniedziałku 23 maja 2022 roku, nowe zestawienie

Paliwo Cena za litr
Benzyna Pb95 7,33-7,49 zł/l
Benzyna Pb98 8,03-8,19 zł/l
Diesel 7,19-7,34 zł/l
Gaz LPG 3,64-3,73 zł/l
Tankowanie samochodu na stacji paliw / Tomasz Sewastianowicz