- Nasi prawnicy intensywnie pracują nad znalezieniem możliwych sposobów wykorzystania zamrożonych aktywów oligarchów do odbudowy Ukrainy. Myślę, że Rosja również powinna wnieść swój wkład - powiedziała von der Leyen w programie stacji ZDF "maybrit illner".

Reklama

- W każdym razie my także będziemy musieli współfinansować odbudowę Ukrainy - podkreśliła szefowa KE i dodała: - Tak dla inwestycji, ale jednocześnie konieczne są na Ukrainie reformy, na przykład w kierunku walki z korupcją i odbudowy praworządności. Tego chce także Ukraina i rozmawiałam o tym w czwartek z prezydentem Zełenskim.

"Wiele zależy od tego..."

Ukraina chce szybkiego wejścia do UE i złożyła już stosowny wniosek. Jak zauważa agencja dpa, proces akcesji do UE trwa zazwyczaj wiele lat i jego przyspieszenia w przypadku Ukrainy nie chcą prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Von der Leyen podkreśliła, że w przypadku Ukrainy wszystko zależy od rozwoju tego kraju, od tego, "jak realizować będzie reformy i jak pozbędzie się własnych oligarchów".

Reklama