Z jednej strony Ukraina została ciepło przyjęta i jest wspierana przez Holendrów i część elity politycznej, ale z drugiej strony wciąż są politycy, którzy twierdzą, że Ukraina nie zasługuje nawet na status kandydata do UE – twierdzi Kułeba cytowany w gazecie i dodaje, że jest to „niesprawiedliwe, rozczarowujące i wymaga zmian”.

Reklama

"Bagatelizuje winę Rosji w agresji na Ukrainę"

Kierujący resortem spraw zagranicznych Ukrainy jako przykład podaje polityków populistycznego Forum dla Demokracji (FvD). Ugrupowanie Thierry'ego Baudeta bagatelizuje winę Rosji w agresji na Ukrainę.

FvD powstało na bazie komitetów referendalnych w sprawie układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Ukrainą. W referendum, które odbyło się w 2015 r., większość Holendrów opowiedziała się przeciwko umowie stowarzyszeniowej.

Reklama

W holenderskim parlamencie są partie, które usprawiedliwiają wszystko, co zrobi prezydent Rosji Władimir Putin – mówił w marcu minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra i doprecyzował, że ma na myśli m.in. partię Thierry'ego Baudeta.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek