Serhij Kurczenko to obywatel Ukrainy, który m.in. przejął kontrolę nad kilkoma dużymi zakładami metalurgicznymi, chemicznymi i energetycznymi na terenach zajętych przez prorosyjskich separatystów. Jest także właścicielem największego składu ropy naftowej na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim.

Reklama

Sankcje UE nałożone na biznesmenów rosyjskich

Jewgienij Prigożyn jest prominentnym rosyjskim biznesmenem blisko związanym z prezydentem Władimirem Putinem i rosyjskim resortem obrony. Jest założycielem i nieoficjalnym szefem Grupy Wagnera, rosyjskiej jednostki wojskowej bez osobowości prawnej, odpowiedzialnej za wysyłanie najemników m.in. na Ukrainę. Niektóre z jego firm korzystały z dużych kontraktów publicznych z rosyjskim ministerstwem obrony po aneksji Krymu w 2014 roku i okupacji wschodniej Ukrainy przez wspieranych przez Rosję separatystów.

UE nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską i nadal potępia łamanie przez Rosję prawa międzynarodowego. Ponadto UE niezmiennie popiera integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy.

Unijne sankcje dotyczące podważania integralności terytorialnej Ukrainy dotyczą obecnie 1093 osób i 80 podmiotów. Osoby te i podmioty podlegają zamrożeniu aktywów, w tym zakazowi udostępniania im środków finansowych, a ponadto osoby te podlegają zakazowi wjazdu do UE lub przejazdu przez UE.

Unia Europejska domaga się od Rosji natychmiastowego zaprzestania inwazji na Ukrainę, natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszelkich sił i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy oraz pełnego poszanowania integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.