Długotrwała okupacja części ukraińskiego terytorium grozi osłabieniem rosyjskiej siły wojennej i zmniejszeniem zmodernizowanego arsenału broni, podczas gdy wynikające z tego sankcje gospodarcze prawdopodobnie wepchną Rosję w depresję gospodarczą i izolację dyplomatyczną - oświadczył Berrier podczas przesłuchania przed komisją sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

Reklama

Moskwa zdeterminowana mimo oporu Ukrainy?

Ponieważ wojna i jej następstwa stopniowo osłabiają siły konwencjonalne Rosji, prawdopodobnie będzie ona w coraz większym stopniu polegać na swoich nuklearnych środkach odstraszających, aby zademonstrować Zachodowi swoją siłę - wyjaśnił Berrier.

Dodał, że pomimo silniejszego niż oczekiwano oporu Ukrainy i stosunkowo wysokich strat na wczesnych etapach konfliktu, Moskwa wydaje się być zdeterminowana, by iść naprzód przy użyciu bardziej śmiercionośnych środków, dopóki ukraiński rząd nie będzie gotowy zgodzić się na korzystne dla Moskwy warunki.

Podolak: Użycie broni atomowej przez Rosję to czysta fantazja

Scenariusz zakładający użycie broni atomowej przez Rosję to czysta fantazja; jesteśmy zdania, że wypracujemy porozumienie pokojowe z Moskwą - oświadczył w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w rozmowie z rosyjskim niezależnym portalem Meduza.

Ta wojna już ma niszczący wpływ na Rosję, a miałaby jeszcze stukrotnie bardziej niekorzystny w przypadku użycia taktycznej broni jądrowej - ocenił Podolak, odnosząc się do możliwych reakcji Rosji w odpowiedzi na ewentualne "zamknięcie" przestrzeni powietrznej Ukrainy przez NATO.