Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak od poniedziałku jest z trzydniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. Jak przekazał wcześniej resort rozwoju, podczas rozmów minister Nowak poruszy kwestię zacieśniania i rozwoju współpracy transatlantyckiej oraz zaostrzenia sankcji gospodarczych wobec Rosji.

Reklama

Starty na orbitę z terenu Polski?

"Tuż po spotkaniu w Departamencie Stanu USA, razem z prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorzem Wrochną, staramy się o jak najszybsze sprowadzenie do Polski technologii umożliwiającej starty na orbitę okołoziemską z terenu Polski" - napisał na Twitterze szef resortu technologii.

Dodał, że podpisanie Technology Safeguard Agreement pomiędzy Polską a USA umożliwi w niedługiej przyszłości starty kosmiczne z Polski, "co przede wszystkim podniesie możliwości obronne całej Unii Europejskiej i NATO" - podkreślił.

Według ministra rozwoju niezależność w umieszczaniu satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej otworzy również nowy potencjał dla przemysłu kosmicznego w Polsce i UE.

Zacieśnienie współpracy z USA

Wcześniej resort poinformował na Twitterze o spotkaniu Nowaka z podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Bonnie Jenkins i asystentem sekretarza stanu ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Eliotem Kangiem.

Zacieśniamy współpracę z USA, by jak najszybciej wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju dzięki najnowszym narzędziom nawigacyjnym, telekomunikacyjnym i obserwacyjnym - powiedział minister, cytowany we wpisie.

Chcemy, by Polska mogła nie tylko korzystać z amerykańskich technologii, ale też uczestniczyć w ich rozwoju - dodał Nowak.