Sankcje Unii Europejskiej dotyczące dezinformacji są teraz prawem. RT (Russia Today - PAP) w języku angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim oraz Sputnik nie są już dostępne w UE - zarówno w telewizji, na portalach i w mediach społecznościowych - oznajmiła.

Reklama

Jak dodała, podjęto tę decyzję, ponieważ stacje te "zachęcają do militarnej agresji wobec Ukrainy i usprawiedliwiają #PutinsWar"

UE zawiesiła działalność rosyjskich mediów

Reklama

Rada UE w trybie pilnym zawiesiła w środę działalność prokremlowskich mediów Sputnik i RT w Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen decyzję tłumaczyła: "w czasie wojny słowa mają znaczenie".

ŚLEDŹ RELACJĘ NA ŻYWO>>>

Sankcje będą obowiązywać, dopóki Rosja nie zakończy agresji na Ukrainę oraz nie zaprzestanie działań dezinformacyjnych i manipulacyjnych wobec Unii i jej państw członkowskich.

W niedzielę Stowarzyszenie Agencji Prasowych (EANA) poinformowało o zawieszeniu członkostwa rosyjskiej państwowej agencji TASS w oczekiwaniu na decyzję o jej ewentualnym wykluczeniu, którą może podjąć tylko Zgromadzenie Ogólne EANA. Posunięcie uzasadniono drastycznym ograniczeniem wolności mediów wprowadzonym przez rosyjski rząd i tamtejszego regulatora rynku mediów Roskomnadzor.